X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Śnieżka

Śnieżka
Karkonosze
woj. dolnośląskie

Śnieżka o wysokości 1602 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz Sudetów.


Skalny stożek zbudowany jest w głównej części ze skał metamorficznych zwanych hornfelsami, a od zachodniej strony, w swojej podstawie, z granitu. To właśnie jest podstawową przyczyną charakterystycznego kształtu Śnieżki. Budulcem głównej grani Karkonoszy jest mniej trwały granit. Stąd też pozostałe szczyty Karkonoszy mają znacznie bardziej łagodniejsze kształty.
 
Panuje tutaj specyficzny klimat zbliżony klimatu występującego za kołem podbiegunowym, dlatego na niższych wysokościach niż gdzie indziej w tych szerokościach geograficznych wykształciła się roślinność alpejska. Średnia roczna temperatura na Śnieżce nieznacznie przekracza 0°C, w najcieplejszym miesiącu wynosi 10.6°C, a najwyższa temperatura jaką zanotowano na Śnieżce to 24.5°C (najnowszy rekord z 29 lipca 2005 roku). Stąd też pokrywa śnieżna zalega już czasami od października a kończy się w maju. W ciągu roku średnia suma opadów przekracza 1000 mm. Jednak najbardziej charakterystyczne dla tego szczytu są huraganowe wiatry przekraczające 80 m/s oraz częste zamglenie (ponad 300 dni w roku). Średnia wieloletnia prędkość wiatru na Śnieżce wynosi prawie 12 m/s a zdarzają się miesiące zimowe kiedy to średnia miesięczna przekracza 25 m/s.
 
Śnieżka z uwagi na swoje położenie, długość, i jego nieprzerwany charakter, ciągu pomiarowego jest wspaniałym miejscem do badania zmian klimatycznych. Zminimalizowane niemal do zera są tutaj wpływy lokalne na klimat. Na podstawie prowadzonych tutaj nieprzerwanie od 1880 roku obserwacji można stwierdzić, iż w tym czasie wzrost średniej temperatury na Śnieżce przekroczył 1°C. Śnieżka jest miejscem gdzie można obserwować rzadko gdzie indziej spotykane zjawiska meteorologiczne jak ognie św. Elma, widmo Brockenu, czy Glorię.